klimaregnskab
Et klimaregnskab kan bruges som grundlag for at optimere og reducere din virksomheds klimaaftryk. Eller til dokumentere din virksomheds CO2e-udledning overfor dine kunder og øvrige interessenter.
Vi kan hjælpe
Har du brug for at kende virksomhedens klimaaftryk eller blot nogle af jeres ydelsers klimabelastning, så kan vi hjælpe med klimaberegninger. Vi bruger “Klimakompasset” suppleret med andre klimadatabaser. Hvis der er behov for at lave dybdegående analyser som LCA analyser samarbejder Thybo & Co med udvalgte specialister.
fordele
- Få overblik over jeres produkters og ydelsers klimaaftryk.
- Bliv i stand til at sammenligne egne klimaaftryk med andres.
- Få overblik over, hvor det er mest hensigtsmæssigt at sætte ind.

registreringsapp
Viden om hvor stort virksomhedens forbrug er, fører ofte til en lyst til at minimere forbruget.
Det er vores erfaring, at mange virksomheder ikke forholder sig til sit eget daglige forbrug. Derfor har vi udviklet en simpel app til at registrere jeres månedlige forbrug af fx el, vand og varme. Når I registrerer forbruget i appen, modtager I automatisk en månedlig forbrugsoverblik med nøgletal.
link til appforventingerne stiger
Forventningerne til virksomheders arbejde med klima stiger, både fra kunder og samarbejdspartnere, og der kan være store fordele i at arbejde ambitiøst med at reducere udledning af drivhusgasser
Vi har lavet klimaberegninger og klimaregnskab for virksomheder i så forskellige brancher som fødevareproduktion, tøjbrand, hospitality og trykkeri-branchen:
Se vores referencer her